Co dělat, když pes kašle

V chladných dnech jsou k nemocem náchylní lidé, ale i jejich domácí mazlíčci. Zatímco páníčci ví, že nemoc vyléčí nejlépe v posteli s hrnkem horkého čaje s medem, u psů to tak jednoduché být nemusí. Jak poznat nachlazení u psa? A jak mu předcházet? Čtěte dál a dozvíte se v našem článku.

Chřipka může potkat i psa

Nejčastější chorobou, kterou provází spousta nepříjemností, je právě rýma a nachlazení.  U psů se (stejně jako u lidí) projevuje zarudlou sliznicí, výtokem z nosu nebo výkyvy teplot a únavou. Vašemu pejskovi pomůžete nejvíce tím, když mu dopřejete pár dní klidu bez dlouhých procházek. V žádném případě psovi nepodávejte léky pro lidi. Pokud se zdravotní stav nelepší a trvá déle než 3-4 dny, raději navštivte vašeho veterináře, který doporučí vhodnou léčbu.

Další častou chorobou je kašel, který se projevuje neustálým suchým dráždivým kašláním. To může psa nutkat až k zvracení. Tzv. psincový kašel je vysoce infekční onemocnění, které váš pejsek může chytit kontaktem s jiným psem, ale šíří se i vzduchem. Zvýšené riziko je v místech, kde je vysoká koncetrace psů: cvičáky, výstavy nebo psí parky. V těžších případech, které provází horečka, slabost a nechutenství je nutné s pejskem navštívit svého veterinárního lékaře. Ten vám poradí a zvolí vhodnou medikaci, která se pravděpodobně neobejde bez antibiotik. Spolu s klidovým režimem by měl být pejsek opět brzy fit. Proti tzv. psincovému kašli existuje i vakcinace, která lze očkovat od 12. měsíce věku psa

Třetí a zároveň nejvážnější z těchto chorob je chřipka. Je váš pejsek malátný, nemá chuť k jídlu a trápí ho dráždivý kašel?  Možná někde chytil právě chřipku. Zajděte s ním raději okamžitě k veterináři, který posoudí závažnost onemocnění a doporučí vhodnou léčbu.

nachlazeny-pes

Jak může pes nastydnut

K nachlazení psa může vést samozřejmě mnoho důvodů. Pokud chcete onemocnění svého psa předcházet, dejte si pozor na následující: 

  • kontakt s jiným nemocným psem,
  • rozehřátý pes se napije studene vody,
  • podchlazení v chladném počasí,
  • prudké přechody z horka do zimy (např. z přetopeného bytu),
  • snížená imunita.

Tipy na léčbu a prevenci

Nejjednodušší léčbou je dodržovat klidový režim a vyhnout se namáhavým aktivitám. Zajistěte pejskovi teplo, pohodlný pelíšek a dostatečný přísun tekutin i krmiva, případně sirup prosti kašli. Pokud budou příznaky přetrvávat nebo se ještě zhoršovat, zajděte raději    k veterináři.

A jak na prevenci? Základem je samozřejmě kvalitní krmivo a dostatek pohybu. Obézní nebo i podvyživení psi jsou náchylnější k různým chorobám, které umí pěkně potrápit. Pomoci mohou i granule pro psy se sklonem k obezitě. Do jídelníčku vašeho chlupáče můžete zařadit i doplňky stravy, které podpoří zdraví a vitalitu

Doufáme, že zimu prožijete se svým psem ve zdraví a budete si užívat spoustu zábavy!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.