Milí zákazníci, 5.7. - 6.7. je státní svátek, expedovat Vaše objednávky budeme s radostí v pátek 1.7. a poté ihned po svátcích ve čtvrtek 7.7. Děkujeme a přejeme vám krásné léto. Váš tým Mister Mix Dog.

Proč má pes horké uši?

A jak poznat teplotu u vašeho psího kamaráda? Horečka je jedním z prvních příznaků zdravotních problémů psa. Teplý nos však není dostatečnou indikací, a každý majitel by měl být schopen rozpoznat a zkontrolovat, o kolik stupňů je vyšší teplota jeho psího mazlíčka.

Jaká je teplota psa

Normální teplota u psů je v průměru 37 - 39,3 °C. Malá plemena typu jorkšír mohou mít dokonce o jeden stupeň vyšší teplotu než střední a velká plemena. Je dobré vědět, kolik stupňů má váš zdravý pes, abyste mohli posoudit nárůst teploty během nemoci.

Teplota, která přesahuje 40 °C je jasným příznakem, že se psem není něco v pořádku.

nemocny-pes

Proč má pes horečku?

Horečka u psa je normální reakcí těla na:

 • infekce (např. ušní infekce u psa),
 • očkování,
 • toxiny (např. otrava).

Psi mají horečku během mnoha nemocí. Zvyšování teploty je velmi nespecifickým příznakem a bez dalšího vyšetření není možné určit příčinu. Teplota psa může být vodítkem pro veterináře. V případě infekce jsou příčinou teplotních odchylek od normy viry, bakterie, houby nebo paraziti, které způsobují zánět v těle.

V určitých situacích může i u zdravého psa dojít ke zvýšení teploty. Celkem často se stává, že pes dostane horečku 24 - 48 hodin po očkování. Může to být alergická reakce, ale teplota by neměla být tak vysoká.

Každý majitel by měl být schopen rozpoznat příznaky onemocnění u domácího mazlíčka. Vysoká teplota ovlivňuje náladu a chování zvířete. A jaké jsou příznaky horečky? 

Příznaky horečky

 • apatie
 • teplé uši a nos
 • zimnice
 • červené oči
 • ztráta chuti k jídlu
 • kašel 
 • zvracení 
 • slabost

Teplota psa se obvykle měří v konečníku. Měření standardním teploměrem trvá asi minutu. Lze však použít speciální teploměry určené pro psy.

Jak měřit teplotu:

 1. Před umístěním teploměru do konečníku je nutné jej namazat lubrikantem nebo jiným parafínovým olejem či vazelínou.
 2. Teploměr by měl být umístěn do konečníku psa o délce 1 - 2 cm, v závislosti na velikosti psa. 
 3. Je lepší namířit špičku teploměru směrem ke stěně střeva.
 4. Výsledek je znám po 1 - 2 minutách.

Je normální, že se psi zdráhají tento typ měření provádět. Někteří psi mohou mít silné zúžení řitního svěrače a v takovém případě je lepší teploměr nenutit, aby nedošlo ke zranění a bolesti.

TIP: Teplotu psa lze měřit také v uchu. Pro tento účel se používají speciální digitální teploměry. Nejsou však tak spolehlivé jako rektální měření. Měření je však jednodušší. Teploměr by měl být umístěn v úhlu 90 stupňů k hlavě psa, aby dosáhl k bubínku. Neměřte teplotu v uchu, pokud tam má pes infekci, mohlo by ho to bolet a výsledek teploty by byl stejně díky infekci zkreslený!

Jak snížit psovi teplotu?

Pokud se nemůžete okamžitě dostavit k veterináři, můžete psovi několika způsoby ulevit.  

Pes by měl být v dobře větrané a nepřehřáté místnosti. Dejte mu k pití studenou vodu a pokud je teplota vašeho psa vysoká, můžete mu na tělo aplikovat chladící zábaly. 

Během horečky je lepší vzdát se namáhavých procházek a udržovat psa v klidu.

Pozor! Nikdy nedávejte psovi léky určené pro člověka. Tím byste mu jen ublížili. Mohou způsobit žaludeční vředy a záněty zažívacího traktu, selhání ledvin nebo dokonce záchvaty.

Než se rozhodnete podávat jakékoli přípravky, raději kontaktujte svého veterináře a poraďte se s ním!

Zdravé tělo psa je vždy teplejší než tělo člověka. Většina majitelů ví, zda je teplota jejich psích kamarádů správná hned po přiložení rukou k tělu zvířete. Zvýšené teplo je jen jedním z mnoha příznaků horečky. Doufáme, že vám náš článek pomohl k tomu, abyste poznat, když se horečka u vašeho pejska objeví.Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení