Péče o psa v zimě

Zima je náročným ročním obdobím nejen pro majitele psů, ale také pro samotné domácí mazlíčky. Bez ohledu na to, zda máte doma štěně, dospělého psa nebo psího seniora, musíte přijmout další výzvy, pokud jde o výživu, péči a ochranu před chladem a sněhem.

Není pravidlem, že všechny psy krmíme stejným typem krmiva po celý rok. Týká se to převážně psů, kteří žijí venku, sportují nebo mají jinou pracovní zátěž.

Psi vydají asi 1,5x více energie v zimě než v létě, a proto je vhodné dbát na složení krmiva.

Je strava psa jiná v zimě než v létě?

V zimě by měla strava vašich psů pokrývat zvýšené energetické nároky, které jsou spojené s nízkými teplotami. V zimním období každý organismus vynaloží větší množství energie potřebné k udržení konstantní tělesné teploty a zároveň fungování všech vnitřních orgánů a udržení správné funkce těla. Samozřejmě záleží na způsobu života psa, na podmínkách, v nichž v zimě žije a na ochotě majitele udržovat vhodnou fyzickou aktivitu u zvířete.

MM Winter 2-min

Co by nemělo chybět ve složení?

Obecně jsou všechny látky v krmivu důležité, nejdůležitější jsou však bílkoviny, tuky a sacharidy. Psi jsou masožravci, proto jsou pro ně velmi důležité bílkoviny, jejichž úlohou je poskytovat aminokyseliny, které jsou použity pro růst a rekonstrukci tkání. Jsou pro ně také zdrojem energie.

Sacharidy dodávají tělu energii a lze je přeměnit na tkáně ukládající tuk. Tuky jsou zase nejkoncentrovanější formou energie a také nosičem vitamínů (A, D, E a K). A právě tuky jsou zásadní v našem krmivu pro období podzim/zima. Zimní receptury obsahují více tuku než krmivo pro jarní a letní období. Obzvlášť přínosné jsou pro psy, kteří s vámi nežijí v bytě, ale tráví zimu a chladné počasí venku. Spálí více energie, kterou potřebují doplnit.

Možná někdy přemýšlíte, zda vašemu pejskovi není zima? Pojďme se podívat na to, jak poznat, zda váš chlupáč potřebuje zimní obleček.

Kdy přiobléknout psa?

Je to celkem jednoduché, pokud se potýkáte s myšlenkou, zda váš pes potřebuje nutně  hřejivý obleček, zkuste ho pozorovat na procházce. Pokud mu chlad venku nezpůsobuje znatelné obtíže, nejspíše nepotřebuje vrstvu navíc. To, jaký obleček bude vhodný, závisí na řadě faktorů:

  • plemeno psa
  • věk a kondice
  • teplota venku
  • intenzita a délka vašich procházek.

Psí srst se skládá ze srsti a krátké podsady, která působí jako tepelná izolace. Díky růstu srsti i sezónní ztrátě umožňuje psům výborně chránit jejich tělo před chladem nebo přehřátím. Proto je nepravděpodobné, že by např. bernský salašnický pes, aljašský malamut nebo labrador potřebovali zimní obleček.

Zahřátí v chladném počasí potřebují především psi, kteří nemají podsadu, jsou holí nebo mají jen jemné chlupy - např. čínský chocholatý pes, jorkšírský teriér, maltézský psík nebo třeba italský chrt.

Oblečení se také doporučuje psům, kteří mají v zimě krátký střih a domácím nemocným mazlíčkům s nízkou imunitou, aby nebyli nachlazení. Starší a slabí jedinci budou také potřebovat hřejivý kousek oblečení.

V zimě je důležité pečovat psovi o tlapky, nejčastější problémy způsobuje hlavně sůl ve sněhu.

Jak se starat o svého psa v zimě?

Pro psy žijící ve městech je v zimním období nejproblematičtější sůl, která je sypána na chodníky. Dráždí pokožku tlapek, což způsobuje zánět kůže. Je vhodné po procházce psovi tlapky omýt a používat speciální ochranné přípravky. Nízké teploty jsou obzvláště nepříjemné jak pro psy malých plemen, tak pro ty, kteří nemají příliš mnoho srsti. Pokud váš pes na procházkách mrzne, měli byste ho venčit v zimním oblečku nebo vestě.

IMG-1645

Jak poznat podchlazení u psa?

Jedním z nebezpečí, kterému jsou naši čtyřnozí kamarádi v zimě vystaveni je podchlazení - snížení vnitřní teploty těla pod jeho normální rozmezí. Tepelná bilance je pak záporná, tj. množství tepla produkovaného v důsledku metabolických změn je menší než množství tepla ztraceného tělem. Normální teplota u psů se liší podle plemene a pohybuje se přibližně 37,5 do 39°C (může být vyšší při vysoké fyzické aktivitě).

  • Podchlazení u psa může nastat v určitých situacích (např. při plavání ve studené vodě) v jiných ročních obdobích, ale v zimě je riziko mnohem větší. Nízká teplota vzduchu a vody, rychlý pohyb vzduchu a nedostatečná tepelná izolace psa mohou u domácího mazlíčka vést k faktorům způsobujícím podchlazení. Je riskantní omezit aktivitu vašeho psa (krátké vodítko, jeho umístění v ohrádce venku nebo dokonce v uzavřeném nevytápěném autě).
  • Příznaky podchlazení jsou nespecifické - únava, letargie, apatie, ale nejdůležitější je dát pozor, aby váš pes neměl zimnici. Pokud se váš pes začne třást, je mu opravdu zima. Když tělesná teplota klesne pod 35°C, jde o mírné podchlazení, pokud teplota klesne pod 33°C, jedná se o stav přímo ohrožující život vašeho zvířete.

Jak chránit psa, pokud je podchlazený?

Pomoc by měla být poskytnuta při prvních příznacích a podezření, že mohlo dojít k podchlazení. Nejprve přemístěte psa na teplé a suché místo. Pokud pes po koupání ve studené vodě zchladne, otřete ho do sucha. Pak zabalte do přikrývek a dejte k pití teplejší vodu nebo nejlépe silný vývar. U závažnějších případů lze láhev s teplou vodou aplikovat na krk, podpaží a třísla (místa, kde se krevní cévy blíží k povrchu těla). Kromě toho by mezi jeho tělem a zdrojem tepla měly být alespoň 2-3 vrstvy materiálu. Pokud však tato léčba nezlepší stav vašeho psa, měli byste co nejdříve navštívit veterináře!

Pamatujte, že malí a starší psi prochladnou rychleji.

Čemu věnovat pozornost v zimě při péči o štěně, dospělého nebo staršího psa?

  • Imunitní systém štěněte ještě není tak účinný jako u dospělých psů. Nepouštějte se do dlouhých procházek, ujistěte se, že vám neprší a po procházce vaše štěně důkladně osušte. Nepřekrmujte ho a dbejte na kvalitní krmivo.
  • Zralí dospělí psi se vyrovnávají se zimou lépe. Pokud se postaráte o správnou stravu a omezíte pohyb v extrémních teplotách, měli by zimní období bez újmy na zdraví v pohodě přežít.
  • Zima je pro starší psi nejtěžší. Vlhkost ve vzduchu, kluzký povrch, zima, vítr -  to vše jim velmi ztěžuje život.

V zimě je důležitá přiměřená výživa. Porce by měly být o něco větší, kaloričtější a pravidelnější. Je obzvláště důležité dobře krmit venkovní psy, kteří v zimě opravdu potřebují více kalorií. Zimní období je zátěž nejen pro lidský organismus, ale i ten psí, nepodceňujte hlavní zásady v životě psa v prostředí se sněhem!Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.