Jaké je vhodné krmivo pro kastrované psy?

 

ivartalanitott-kutya-taplalkozasa

Pokud necháte svého psa vykastrovat, zabráníte jeho rozmnožování - to je jasné všem majitelům psů. Věděli jste však, že to má pro zvíře řadu ne nutně pozitivních účinků?

Studie prokázaly, že kastrovaní psi mají častěji nadváhu než nekastrovaní jedinci. Zejména feny jsou po zákroku náchylnější k obezitě, přičemž riziko nárůstu hmotnosti je u nich dvakrát vyšší než u nekastrovaných protějšků. Čím to však je, že kastrovaní psi jsou náchylnější k přibírání na váze?

Menší energetické potřeby, větší chuť k jídlu

Kastrace ovlivňuje produkci hormonů, a tím i metabolismus vašeho zvířete. Nedostatek ženských pohlavních hormonů neboli estrogenů zvyšuje návaly hladu, protože hrají hlavní roli v regulaci chuti k jídlu a metabolismu. Regulační funkce se ztrácí a zároveň se výrazně zvyšuje chuť na jídlo. Po kastraci často klesá aktivita zvířete a tím i jeho energetické nároky. Menší fyzická aktivita je také příčinou nadváhy u kastrovaných samců, kteří se zdráhají spontánní fyzické aktivity.

Proč je nadváha tak špatná?

Obezitu u psů je třeba brát vážně, protože ukládání tuku není jen estetickým problémem, ale může vést ke zkrácení jejich života. Ještě více než u lidí jsou psi náchylnější k onemocněním, jako je cukrovka, poruchy krevního oběhu, zažívací problémy a kila navíc mohou přetěžovat klouby.

Jak se vyhnout nadváze po kastraci

Dobrou zprávou je, že strava, která se přizpůsobí potřebám zvířete po kastraci, mu může pomoci zhubnout nebo ještě lépe zcela zabránit přibývání na váze. Nejde o to dávat zvířeti méně potravy než dříve, protože se sníží jeho energetické potřeby, ale ne jeho nároky na vitamíny a minerální látky. Dieta může znamenat, že pes dostává méně kalorií, ale zároveň dostává méně vitaminů, jako je vápník a hořčík, což může vést k žaludečním problémům. Nižší příjem potravy po kastraci navíc často vede k tomu, že psi neustále žadoní o jídlo. Místo toho, abyste mu dávali méně krmiva, je lepší zcela přejít na snížený příjem kalorií, protože mu to stále poskytne všechny důležité živiny.

Jaké krmivo je vhodné pro kastrované/kastrované psy?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každé zvíře má totiž po kastraci zcela individuální potřeby, které závisí na věku, plemeni, pohlaví, úrovni aktivity a zdravotním stavu. Nejlepší je poradit se s veterinářem, který sestaví dietní plán pro vašeho psa. Zlatým pravidlem je, že obsah kalorií v novém krmivu by měl být přibližně o 20 až 30 procent nižší než v předchozím krmivu. Kastrovaní psi a psi s nadváhou potřebují asi 52 kalorií na kilogram tělesné hmotnosti. Pokud se váš mazlíček po kastraci stále hodně pohybuje, měla by se tato hodnota samozřejmě odpovídajícím způsobem zvýšit.

Je domácí krmivo lepší?

V zásadě bychom měli stravovací návyky našeho zvířete měnit co nejméně. Pokud máme dosud dobré zkušenosti s připravenou stravou, můžeme tento typ používat. Když mu po kastraci najednou začneme připravovat potravu samostatně, zejména pokud jsme ho krmili tradičně, může to pro něj i pro nás znamenat příliš velkou zátěž. Pokud jste mu však dříve vařili nebo používali metodu BARF (tj. drželi jste ho na syrové stravě), měli byste se této formy krmení držet. Vhodné je nízkotučné maso, nízkotučný tvaroh nebo zelenina.

Při nákupu hotových krmiv kontrolujte složení výrobku a obsah kalorií na obalu. Nespoléhejte se pouze na označení jako "dietní krmivo" nebo "nízkokalorické", protože tyto pojmy mohou být zavádějící. Pro označení krmiva pro psy jako dietního nebo nízkotučného neexistuje žádné jednotné pravidlo, takže záleží přímo na výrobci, jaká tvrzení o prodávaném krmivu uvede. Odborník na výživu by však krmivo označené jako "dietní" nemusel nutně označit jako nízkokalorické.

Někteří lidé říkají, abyste psa po kastraci několik týdnů krmili menším množstvím krmiva, abyste předešli nadváze, ale není to vždy nutné. Existují psi, u kterých má kastrace minimální vliv na jejich stravovací návyky nebo úroveň aktivity. V takovém případě je rozumnější zvíře systematicky vážit, aby se včas odhalily případné sklony k přibírání na váze a zabránilo se obezitě. V ideálním případě je snadné nahmatat žebra pod srstí psa, ale pokud jsou viditelná pouhým okem, je to známka podvýživy.

Pokud zvíře trpělo nadváhou již před kastrací, přejděte co nejdříve na nízkokalorickou dietu, v tomto případě je dobré začít ještě před zákrokem. Dejte zvířeti čas, aby si na novou stravu zvyklo. Náhlá změna může být pro zvíře stresující a může vést k problémům, jako je průjem nebo zácpa. Doporučuje se zavádět ho do nové stravy pomalu a postupně.

Pokud budete svého psa po kastraci nebo sterilizaci správně krmit, bude to mít různé zdravotní výhody. Není to však jen strava, která ovlivňuje zdraví vašeho čtyřnohého přítele. Změna stravy často nestačí k prevenci nebo snížení obezity. Musíte také zajistit, aby měl váš mazlíček pravidelný pohyb. I pro líné, kastrované psy je důležitá každodenní procházka! Pokud je to možné, zvyšujte množství pohybu pomalu a postupně, abyste zajistili, že spálí dostatek kalorií. Díky tomu bude ještě dlouho po kastraci fit a plný vitality.

Mister Mix Senior Light Maxi Dogs, vyvinutý s pomocí výživových odborníků, doporučujeme pro dospělé, starší a kastrované psy nebo psy se sklonem k obezitě Mister Mix Senior Light Maxi Dogs.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.