Zácpa u psů

zácpa-psi



Zácpa je jedním z nejčastějších zdravotních problémů domácích zvířat. Mezi její příznaky patří suchá, tvrdá stolice, potíže s vyprazdňováním a odchod pouze malého množství stolice při námaze.

Většina psů se vyprazdňuje alespoň jednou denně, ale v závislosti na jejich stravě to může být i častěji. Stárnoucí domácí zvířata mohou častěji trpět zřídkavým nebo obtížným vyprazdňováním, ale věk není jedinou příčinou. Neléčená zácpa může vést k vážnějším zdravotním problémům, včetně letargie, ztráty chuti k jídlu a zvracení.

Co ji může způsobovat?

Psi mají tendenci jíst věci, jako je srst, hračky a kočičí stelivo, což může vést k ucpání střev a abnormálnímu vyprazdňování. K problému mohou přispívat také všechny následující faktory:

  • příliš mnoho nebo příliš málo vlákniny v potravě zvířete
  • nedostatek pohybu
  • změny prostředí (stěhování apod.)
  • konstrikce (zúžení, stažení)
  • nadměrná péče může mít za následek hromadění velkého množství chlupů ve stolici
  • chlupy kolem řitního otvoru se shlukují a brání vyprazdňování
  • absence oblázků, kamenů, kostí, hlíny, rostlin nebo zbytků hraček
  • parazity
  • anální absces, problémy s rektálními žlázami
  • zvětšená prostata
  • zahuštěné tlusté střevo nebo konečník
  • nežádoucí reakce na léky
  • poškození pánve
  • ortopedický problém, který způsobuje bolest při vyprazdňování
  • zadržování vody
  • nízká hladina vápníku v krvi
  • neurologická porucha
  • dehydratace (odvodnění) v důsledku jiného onemocnění
  • slabé vyprazdňování
  • vysoká hladina hormonu štítné žlázy (hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku)

Diagnostika

Váš veterinární lékař provede fyzikální vyšetření vašeho psa, včetně vyšetření krve a moči. Může pátrat po příznacích artritidy nebo bolesti, která může přispívat k neochotě vašeho zvířete zaujmout polohu potřebnou k vyprazdňování. Ke zmapování břicha a střevního traktu se používají rentgenové snímky a ultrazvukové vyšetření, ale specialista se může rozhodnout také pro provedení kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva), při kterém se hledají ucpávky nebo jiné abnormality tlustého střeva a konečníku.

Jak se dá léčit?

Pokud se vaše zvíře již dva dny nevyprázdnilo nebo při pokusu o vyprázdnění bolestivě štěká, okamžitě navštivte svého veterináře. Tyto příznaky mohou být podobné těm, které se objevují při problémech s močením, proto je důležité navštívit odborníka, který určí příčinu. Pokud se lékař domnívá, že je pes vážně dehydratovaný, měl by být hospitalizován. Bude mu podána tekutinová terapie, a pokud užívá nějaké veterinární léky na předpis, které mohou způsobovat zácpu, budou tyto léky vysazeny nebo nahrazeny. Mohou pomoci doplňky stravy na urychlení peristaltiky střev (vláknina), které však někdy mohou zhoršit napínání způsobené hromaděním výkalů v tlustém střevě. Ve vodě rozpustná vláknina je prebiotikum neboli potrava pro probiotické bakterie, které udržují rovnováhu střevní flóry. Probiotika podporují látkovou výměnu, pomáhají odstraňovat zažívací potíže, průjmy a zácpy a chrání zdraví střev. Neutralizují některé toxiny, zabraňují růstu patogenních mikroorganismů a snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Pokud není zácpa příliš silná, může klystýr provedený odborníkem pomoci uvolnit nebo odstranit stolici. Někdy, jakmile lékař zjistí, že je váš pes dostatečně hydratovaný, může provést manuální odstranění stolice v celkové anestezii. Pokud je zácpa zvířete chronická, může být někdy nutný chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část tlustého střeva. K němu se obvykle přistupuje při opakované zácpě nebo pokud okolnosti nasvědčují tomu, že je tlusté střevo nevratně poškozeno.

Pokud se zácpa neléčí a pes se jí sám nezbaví, tlusté střevo se zaplní nepříjemně velkým množstvím stolice. To způsobuje letargii, ztrátu chuti k jídlu a případně zvracení.

Co může majitel dělat?

Kontrolujte frekvenci vyprazdňování a konzistenci stolice svého psa alespoň dvakrát týdně. Pokud si všimnete velmi tvrdého, suchého trusu nebo pokud vidíte, že se váš mazlíček snaží vyprázdnit, poraďte se s veterinářem. Průjem může být také znepokojující, protože může rychle vést k dehydrataci. Abyste zabránili opakování zácpy, krmte psy krmivem schváleným veterinářem a dbejte na to, aby zvíře zůstalo aktivní. Aktivní pes nebude mít nadváhu a cvičení pomůže svalům střev správně fungovat. Pokud se kolem řitního otvoru shromáždila stolice nebo uvízla v srsti, omyjte ji teplou mýdlovou vodou a na zanícené místo naneste zklidňující krém.

Vyvarujte se žvýkání a polykání kostí a místo nich nahraďte kosti plastovými hračkami. Po poradě s lékařem používejte veterinární projímadla na změkčení stolice a především svému psovi pravidelně dodávejte čerstvou vodu. Včasným včasným odstavením psa také zabráníte růstu prostaty, který může vést k zácpě.

Pokud problém teprve začal - maximálně den nebo dva - několik domácích prostředků může pomoci dát věci opět do pohybu. Nezapomeňte, že neexistuje jedna osvědčená metoda, která by fungovala u každého psa.

Na některé psy se zácpou nebo průjmem zabírá také konzumace dýně. Má vysoký obsah vlákniny a vody a mnoha zvířatům chutná a ochotně ji snědí. Někteří psi zeleninu jedí také s chutí. Je dobré jim je přimíchávat do krmiva, ale je také dobré, když váš mazlíček dokáže mrkev chroupat sám. Zelenina nejenže poskytuje cenné živiny, ale také usnadňuje trávení. Kromě dýně se doporučují okurky, zelené fazolky, cukety, květák a brokolice.

Vybírejte si potraviny pečlivě

Studené lisované granule studené lisované granule obsahují bylinky, ovoce, zeleninu, esenciální mastné kyseliny, prebiotickou vlákninu, řasy a různé výtažky z buněčných stěn kvasinek. Všechny tyto látky podporují trávení a funkci střev a mají pozitivní vliv na metabolismus. Řasy pomáhají předcházet gastrointestinálním problémům, zatímco obsažený chlorofyl pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu, která může způsobovat ucpávání tepen. Sušené řasy jsou jednou z nejuniverzálnějších bylin. Je bohatá na prebiotický inulin, který pomáhá udržovat rovnováhu střevní flóry. Stimuluje funkci jater, střev a žlučníku. Stimuluje trávení. Výtažky z buněčných stěn kvasinek podporují množení probiotických bakterií v tlustém střevě a jsou hojně využívány ve veterinární medicíně. Sušená semena rohovníku jsou vynikajícím antioxidantem, neobsahují lepek a jsou mimořádně bohatá na vitaminy a minerální látky. Je bohaté na vlákninu a chutná jako kakao. Často se používá v krmivech pro zvířata. Chrání střevní sliznici a žaludek a jeho vláknina zlepšuje trávení. Na rozdíl od krmiva lisovaného za studena extrudované krmivo v žaludku zvířete bobtná. Přidávají se do něj škroby, barviva, umělá aromata a konzervační látky, které neprospívají metabolismu. Mohou způsobovat zažívací problémy a nadýmání.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.