Novinky

Jakou zeleninu mohou psi jíst?

uborkat-evo-kutya

Mohou psi jíst rajčata? A co celer, okurka, mrkev a kukuřice? Zjistěte, která zelenina je pro vašeho psa bezpečná a které zelenině se vyhnout

Ačkoli psi samozřejmě nejsou na rostlinné stravě, určitou zeleninu mají specificky v oblibě nebo jim ji lze přimět, aby si ji oblíbili. Je to důležité, protože vitamíny, které potřebují pro zdravé fungování organismu, jim nemůže poskytnout pouze maso. Je dobré jim zeleninu do krmiva přimíchávat, ale je také dobré nechat je sníst mrkev samotnou. Zelenina nejenže poskytuje cenné živiny, ale také usnadňuje trávení. Ne všechny jsou však povolené a některé mohou být pro psy vyloženě toxické.

Některé druhy zeleniny nikdy svému psovi nedávejte!

Vyvážení zásaditosti a kyselosti stravy vašeho psa je důležité pro jeho zdraví. Orgány, jako jsou játra, slinivka, žlučník, srdce a ledviny, fungují lépe v zásaditějším prostředí. Příliš mnoho kyselin může přispívat k zánětům, které mohou být příčinou mnoha chronických onemocnění. Bílkoviny, například maso, způsobují, že je tělo kyselejší, což může přispívat k zánětům. Většina zeleniny a některé druhy ovoce však působí zásaditě. Ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, které chrání buňky, a také na vlákninu a enzymy, které jsou nezbytné pro dobré trávení a zdravou střevní flóru.  

S rajčaty buďte opatrní. Ve velkém množství mohou být pro psy škodlivá a mohou dokonce způsobit problémy se srdcem a nervovým systémem. Jeho zelené části obsahují sloučeninu zvanou solanin, která chrání rostlinu před škůdci. Ve vysokých koncentracích se nachází právě v těchto částech a v nezralých rajčatech. Stejně jako rajčata jsou na solanin bohaté i listy, stonky a hlízy zelených brambor. Syrové brambory se psům nedoporučují ani ve zralém stavu, ale oloupané, uvařené a následně rozmačkané v malých dávkách nejsou škodlivé. Dbejte na to, aby byly připraveny bez přidané soli a tuku.

Všechny části cibule jsou pro psy toxické. Obsahuje sloučeniny zvané disulfidy a thiosírany. Ty mohou způsobit hemolytickou anémii tím, že poškozují červené krvinky. Cibulový prášek se často přidává do instantních polévek a dětské výživy, proto ho svému mazlíčkovi nedávejte. Mezi příznaky toxicity cibule patří letargie, zrychlený srdeční tep, dýchací potíže, bledé dásně a dokonce i oběhový kolaps. Nebylo prokázáno, že by česnek bohatý na antioxidanty byl v malém množství škodlivý.

Malé množství vařené kukuřice zbavené jadérek lze bezpečně přidat do krmné dávky zvířete, ale nedoporučuje se podávat ji s klasem. Při požití mohou i velmi malé kousky kukuřice uvíznout v krku psa a poškodit stěny trávicího traktu zvířete. Kukuřice je bohatá na vitaminy A, B a C a obsahuje také vitamin E. Kromě nich se v této chutné zelenině nachází fosfor, draslík, vápník, kyselina listová a hořčík. Stejná opatření je třeba dodržovat i u popcornu. Svému psovi ho můžete dát i bez soli nebo másla.

Některé části avokáda obsahují přírodní protiplísňovou látku zvanou persin, která je pro psy nebezpečná, pokud je konzumována v nadměrném množství. Může způsobit zvracení a průjem a v závažných případech i dýchací potíže. Příznaky se mohou lišit, protože citlivost jednotlivých druhů se značně liší.

Ačkoli rozinky a hroznové víno samozřejmě nepatří mezi zeleninu, měli byste se jim vyhýbat. Stejně tak by se mělo vyhýbat pomerančům, citronům, limetkám a grapefruitům, sušenému ovoci a třešním a broskvím. Je známo, že hrozny a rozinky jsou pro psy velmi toxické, i když výzkum zatím nedokázal přesně určit, které látky tuto reakci způsobují. Jablka a hrušky bez pecek, banány a bobulovité ovoce by se měly podávat s mírou.

Kyselá zelenina

Mrkev je pro vašeho domácího mazlíčka skvělou svačinkou. Její chroupání je navíc ekvivalentem čištění zubů, takže je prospěšné i pro zuby. Díky vysokému obsahu beta-karotenu je velmi cennou zeleninou mimo jiné pro zdraví očí. Kromě vitaminu A obsahuje mnoho zdravých složek, jako jsou vitaminy B, C a K, vápník, železo, draslík, vápník, fosfor, kyselina listová a zinek. Vzhledem k vysokému obsahu sacharidů by mrkev neměli ve velkém množství konzumovat lidé s cukrovkou.   

Okurky (nikoli nakládané nebo fermentované) jsou pro vašeho psa naprosto bezpečné. Jsou vhodné zejména pro zvířata, která potřebují zhubnout, protože mají nízký obsah kalorií. Obsahuje vysoké množství vitamínů C, K a B6 a také draslík a železo. Jeho zvláštností je také to, že obsahuje pět různých enzymů a řadu antioxidantů. Skvěle zvlhčuje, pomáhá hubnout, posiluje kosti, klouby a pojivové tkáně, ale doporučuje se odstranit slupku, aby se předešlo riziku udušení.

Podává se v lékárně.

Psi mohou jíst vařenou i syrovou brokolici, pokud je připravena bez koření a oleje. Tato zelenina by se však měla podávat vždy ve velmi malém množství, zejména proto, že obsahuje izothiokyanáty, které mohou způsobit podráždění žaludku. Brokolice je skvělým zdrojem vápníku, draslíku a železa, má vysoký obsah vlákniny a je bohatým zdrojem různých antioxidantů.

Zelené fazole, které neobsahují sůl ani jiné přídatné látky, jsou pro psy vhodné v syrové nebo vařené formě v mírném množství. Její antioxidanty, zejména vitaminy, vážou přebytečné volné radikály, které zvyšují riziko zánětů, kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny. Totéž platí i pro zelený hrášek, který kromě toho, že je bohatý na rostlinné bílkoviny, obsahuje vlákninu, díky níž se pes cítí sytý. Obsahuje vitaminy B a C a je bohatý na zinek, fosfor, draslík, hořčík a železo.

Dýně je vynikající zdravou potravinou, kterou můžeme bez obav podávat našim domácím mazlíčkům. Je plná vlákniny a může vašemu psovi pomoci, pokud trpí zácpou. Dýně je také bohatá na vitamíny a minerály a má mnoho pozitivních účinků na organismus. Je vynikajícím prostředkem pro zlepšení nálady, posílení imunity a přirozeným prostředkem proti stresu. Kromě vitaminu A obsahuje několik vitaminů skupiny B a také vitaminy C a E.

Puccini je vynikajícím zdrojem vitaminu C, hořčíku a draslíku. Její smíchání s běžným krmivem je skvělým způsobem, jak ji zařadit do jídelníčku vašeho domácího mazlíčka. Její složky mohou chránit před infekcemi, rakovinou a kardiovaskulárními chorobami. Má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny.

Taktéž nízkokalorický celer je plný živin a antioxidantů. Je prokázáno, že celer s vysokým obsahem vody pomáhá udržovat svěží dech vašeho psa. Povzbuzuje trávení a obsahuje důležité vitamíny a stopové minerály.

Vitamíny a antioxidanty obsažené ve vařeném nebo syrovém květáku mohou zmírnit zánět a pomoci starším domácím zvířatům trpícím artritidou. Jeho vláknina podporuje trávicí systém, ale přílišné množství může vést k žaludečním potížím. Podávejte ji po malých kouscích, bez stonků a listů.

Pokud si nejste jisti, které rostliny jsou pro vašeho mazlíčka bezpečné, nejlépe se zeptejte svého veterináře!

Rostlinné složky v krmivu pro psy Mister Mix

Superprémiová prémiová krmiva Mister Mix Dogs obsahují řadu imunitní posilujících rostlinných složek. Mimo jiné sušená semínka rohovníku, polní kočičku, mořské řasy a chaluhy, kokosový olej, ostropestřec mariánský, pampelišku a aloe vera. Za studena lisované granule jsou bohaté na vitamíny a minerály, podporují a usnadňují trávení a napomáhají růstu prospěšných bakterií neboli probiotik, které jsou důležité pro rovnováhu střevní flóry. Sušená mořská řasa je jednou z nejuniverzálnějších bylin. Je bohatá na prebiotika a stimuluje činnost jater, střev a žlučníku. Tato vláknina čistí tlusté střevo, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky. Má detoxikační účinek a hraje klíčovou roli při obnově a udržování rovnováhy střevní flóry. Sušené hnědé mořské řasy a řasy mají vynikající vlastnosti podporující zdraví a zabraňující nemocem. Jsou bohaté na bílkoviny, esenciální aminokyseliny, vitaminy a minerály a vysloužily si titul superpotravina. Hnědé řasy obsahují sloučeninu zvanou fukoidin, která má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Řasy pomáhají předcházet gastrointestinálním problémům a díky obsaženému chlorofylu snižují vysokou hladinu cholesterolu, která může způsobovat ucpávání tepen. Vápník obsažený v řasách pomáhá v boji proti osteoporóze, zatímco bílkoviny v řasách nám pomáhají cítit se déle sytí.

Jaké je vhodné krmivo pro kastrované psy?

 

ivartalanitott-kutya-taplalkozasa

Pokud necháte svého psa vykastrovat, zabráníte jeho rozmnožování - to je jasné všem majitelům psů. Věděli jste však, že to má pro zvíře řadu ne nutně pozitivních účinků?

Studie prokázaly, že kastrovaní psi mají častěji nadváhu než nekastrovaní jedinci. Zejména feny jsou po zákroku náchylnější k obezitě, přičemž riziko nárůstu hmotnosti je u nich dvakrát vyšší než u nekastrovaných protějšků. Čím to však je, že kastrovaní psi jsou náchylnější k přibírání na váze?

Menší energetické potřeby, větší chuť k jídlu

Kastrace ovlivňuje produkci hormonů, a tím i metabolismus vašeho zvířete. Nedostatek ženských pohlavních hormonů neboli estrogenů zvyšuje návaly hladu, protože hrají hlavní roli v regulaci chuti k jídlu a metabolismu. Regulační funkce se ztrácí a zároveň se výrazně zvyšuje chuť na jídlo. Po kastraci často klesá aktivita zvířete a tím i jeho energetické nároky. Menší fyzická aktivita je také příčinou nadváhy u kastrovaných samců, kteří se zdráhají spontánní fyzické aktivity.

Proč je nadváha tak špatná?

Obezitu u psů je třeba brát vážně, protože ukládání tuku není jen estetickým problémem, ale může vést ke zkrácení jejich života. Ještě více než u lidí jsou psi náchylnější k onemocněním, jako je cukrovka, poruchy krevního oběhu, zažívací problémy a kila navíc mohou přetěžovat klouby.

Jak se vyhnout nadváze po kastraci

Dobrou zprávou je, že strava, která se přizpůsobí potřebám zvířete po kastraci, mu může pomoci zhubnout nebo ještě lépe zcela zabránit přibývání na váze. Nejde o to dávat zvířeti méně potravy než dříve, protože se sníží jeho energetické potřeby, ale ne jeho nároky na vitamíny a minerální látky. Dieta může znamenat, že pes dostává méně kalorií, ale zároveň dostává méně vitaminů, jako je vápník a hořčík, což může vést k žaludečním problémům. Nižší příjem potravy po kastraci navíc často vede k tomu, že psi neustále žadoní o jídlo. Místo toho, abyste mu dávali méně krmiva, je lepší zcela přejít na snížený příjem kalorií, protože mu to stále poskytne všechny důležité živiny.

Jaké krmivo je vhodné pro kastrované/kastrované psy?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Každé zvíře má totiž po kastraci zcela individuální potřeby, které závisí na věku, plemeni, pohlaví, úrovni aktivity a zdravotním stavu. Nejlepší je poradit se s veterinářem, který sestaví dietní plán pro vašeho psa. Zlatým pravidlem je, že obsah kalorií v novém krmivu by měl být přibližně o 20 až 30 procent nižší než v předchozím krmivu. Kastrovaní psi a psi s nadváhou potřebují asi 52 kalorií na kilogram tělesné hmotnosti. Pokud se váš mazlíček po kastraci stále hodně pohybuje, měla by se tato hodnota samozřejmě odpovídajícím způsobem zvýšit.

Je domácí krmivo lepší?

V zásadě bychom měli stravovací návyky našeho zvířete měnit co nejméně. Pokud máme dosud dobré zkušenosti s připravenou stravou, můžeme tento typ používat. Když mu po kastraci najednou začneme připravovat potravu samostatně, zejména pokud jsme ho krmili tradičně, může to pro něj i pro nás znamenat příliš velkou zátěž. Pokud jste mu však dříve vařili nebo používali metodu BARF (tj. drželi jste ho na syrové stravě), měli byste se této formy krmení držet. Vhodné je nízkotučné maso, nízkotučný tvaroh nebo zelenina.

Při nákupu hotových krmiv kontrolujte složení výrobku a obsah kalorií na obalu. Nespoléhejte se pouze na označení jako "dietní krmivo" nebo "nízkokalorické", protože tyto pojmy mohou být zavádějící. Pro označení krmiva pro psy jako dietního nebo nízkotučného neexistuje žádné jednotné pravidlo, takže záleží přímo na výrobci, jaká tvrzení o prodávaném krmivu uvede. Odborník na výživu by však krmivo označené jako "dietní" nemusel nutně označit jako nízkokalorické.

Někteří lidé říkají, abyste psa po kastraci několik týdnů krmili menším množstvím krmiva, abyste předešli nadváze, ale není to vždy nutné. Existují psi, u kterých má kastrace minimální vliv na jejich stravovací návyky nebo úroveň aktivity. V takovém případě je rozumnější zvíře systematicky vážit, aby se včas odhalily případné sklony k přibírání na váze a zabránilo se obezitě. V ideálním případě je snadné nahmatat žebra pod srstí psa, ale pokud jsou viditelná pouhým okem, je to známka podvýživy.

Pokud zvíře trpělo nadváhou již před kastrací, přejděte co nejdříve na nízkokalorickou dietu, v tomto případě je dobré začít ještě před zákrokem. Dejte zvířeti čas, aby si na novou stravu zvyklo. Náhlá změna může být pro zvíře stresující a může vést k problémům, jako je průjem nebo zácpa. Doporučuje se zavádět ho do nové stravy pomalu a postupně.

Pokud budete svého psa po kastraci nebo sterilizaci správně krmit, bude to mít různé zdravotní výhody. Není to však jen strava, která ovlivňuje zdraví vašeho čtyřnohého přítele. Změna stravy často nestačí k prevenci nebo snížení obezity. Musíte také zajistit, aby měl váš mazlíček pravidelný pohyb. I pro líné, kastrované psy je důležitá každodenní procházka! Pokud je to možné, zvyšujte množství pohybu pomalu a postupně, abyste zajistili, že spálí dostatek kalorií. Díky tomu bude ještě dlouho po kastraci fit a plný vitality.

Mister Mix Senior Light Maxi Dogs, vyvinutý s pomocí výživových odborníků, doporučujeme pro dospělé, starší a kastrované psy nebo psy se sklonem k obezitě Mister Mix Senior Light Maxi Dogs.

Zácpa u psů

zácpa-psi



Zácpa je jedním z nejčastějších zdravotních problémů domácích zvířat. Mezi její příznaky patří suchá, tvrdá stolice, potíže s vyprazdňováním a odchod pouze malého množství stolice při námaze.

Většina psů se vyprazdňuje alespoň jednou denně, ale v závislosti na jejich stravě to může být i častěji. Stárnoucí domácí zvířata mohou častěji trpět zřídkavým nebo obtížným vyprazdňováním, ale věk není jedinou příčinou. Neléčená zácpa může vést k vážnějším zdravotním problémům, včetně letargie, ztráty chuti k jídlu a zvracení.

Co ji může způsobovat?

Psi mají tendenci jíst věci, jako je srst, hračky a kočičí stelivo, což může vést k ucpání střev a abnormálnímu vyprazdňování. K problému mohou přispívat také všechny následující faktory:

  • příliš mnoho nebo příliš málo vlákniny v potravě zvířete
  • nedostatek pohybu
  • změny prostředí (stěhování apod.)
  • konstrikce (zúžení, stažení)
  • nadměrná péče může mít za následek hromadění velkého množství chlupů ve stolici
  • chlupy kolem řitního otvoru se shlukují a brání vyprazdňování
  • absence oblázků, kamenů, kostí, hlíny, rostlin nebo zbytků hraček
  • parazity
  • anální absces, problémy s rektálními žlázami
  • zvětšená prostata
  • zahuštěné tlusté střevo nebo konečník
  • nežádoucí reakce na léky
  • poškození pánve
  • ortopedický problém, který způsobuje bolest při vyprazdňování
  • zadržování vody
  • nízká hladina vápníku v krvi
  • neurologická porucha
  • dehydratace (odvodnění) v důsledku jiného onemocnění
  • slabé vyprazdňování
  • vysoká hladina hormonu štítné žlázy (hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku)

Diagnostika

Váš veterinární lékař provede fyzikální vyšetření vašeho psa, včetně vyšetření krve a moči. Může pátrat po příznacích artritidy nebo bolesti, která může přispívat k neochotě vašeho zvířete zaujmout polohu potřebnou k vyprazdňování. Ke zmapování břicha a střevního traktu se používají rentgenové snímky a ultrazvukové vyšetření, ale specialista se může rozhodnout také pro provedení kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva), při kterém se hledají ucpávky nebo jiné abnormality tlustého střeva a konečníku.

Jak se dá léčit?

Pokud se vaše zvíře již dva dny nevyprázdnilo nebo při pokusu o vyprázdnění bolestivě štěká, okamžitě navštivte svého veterináře. Tyto příznaky mohou být podobné těm, které se objevují při problémech s močením, proto je důležité navštívit odborníka, který určí příčinu. Pokud se lékař domnívá, že je pes vážně dehydratovaný, měl by být hospitalizován. Bude mu podána tekutinová terapie, a pokud užívá nějaké veterinární léky na předpis, které mohou způsobovat zácpu, budou tyto léky vysazeny nebo nahrazeny. Mohou pomoci doplňky stravy na urychlení peristaltiky střev (vláknina), které však někdy mohou zhoršit napínání způsobené hromaděním výkalů v tlustém střevě. Ve vodě rozpustná vláknina je prebiotikum neboli potrava pro probiotické bakterie, které udržují rovnováhu střevní flóry. Probiotika podporují látkovou výměnu, pomáhají odstraňovat zažívací potíže, průjmy a zácpy a chrání zdraví střev. Neutralizují některé toxiny, zabraňují růstu patogenních mikroorganismů a snižují riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Pokud není zácpa příliš silná, může klystýr provedený odborníkem pomoci uvolnit nebo odstranit stolici. Někdy, jakmile lékař zjistí, že je váš pes dostatečně hydratovaný, může provést manuální odstranění stolice v celkové anestezii. Pokud je zácpa zvířete chronická, může být někdy nutný chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část tlustého střeva. K němu se obvykle přistupuje při opakované zácpě nebo pokud okolnosti nasvědčují tomu, že je tlusté střevo nevratně poškozeno.

Pokud se zácpa neléčí a pes se jí sám nezbaví, tlusté střevo se zaplní nepříjemně velkým množstvím stolice. To způsobuje letargii, ztrátu chuti k jídlu a případně zvracení.

Co může majitel dělat?

Kontrolujte frekvenci vyprazdňování a konzistenci stolice svého psa alespoň dvakrát týdně. Pokud si všimnete velmi tvrdého, suchého trusu nebo pokud vidíte, že se váš mazlíček snaží vyprázdnit, poraďte se s veterinářem. Průjem může být také znepokojující, protože může rychle vést k dehydrataci. Abyste zabránili opakování zácpy, krmte psy krmivem schváleným veterinářem a dbejte na to, aby zvíře zůstalo aktivní. Aktivní pes nebude mít nadváhu a cvičení pomůže svalům střev správně fungovat. Pokud se kolem řitního otvoru shromáždila stolice nebo uvízla v srsti, omyjte ji teplou mýdlovou vodou a na zanícené místo naneste zklidňující krém.

Vyvarujte se žvýkání a polykání kostí a místo nich nahraďte kosti plastovými hračkami. Po poradě s lékařem používejte veterinární projímadla na změkčení stolice a především svému psovi pravidelně dodávejte čerstvou vodu. Včasným včasným odstavením psa také zabráníte růstu prostaty, který může vést k zácpě.

Pokud problém teprve začal - maximálně den nebo dva - několik domácích prostředků může pomoci dát věci opět do pohybu. Nezapomeňte, že neexistuje jedna osvědčená metoda, která by fungovala u každého psa.

Na některé psy se zácpou nebo průjmem zabírá také konzumace dýně. Má vysoký obsah vlákniny a vody a mnoha zvířatům chutná a ochotně ji snědí. Někteří psi zeleninu jedí také s chutí. Je dobré jim je přimíchávat do krmiva, ale je také dobré, když váš mazlíček dokáže mrkev chroupat sám. Zelenina nejenže poskytuje cenné živiny, ale také usnadňuje trávení. Kromě dýně se doporučují okurky, zelené fazolky, cukety, květák a brokolice.

Vybírejte si potraviny pečlivě

Studené lisované granule studené lisované granule obsahují bylinky, ovoce, zeleninu, esenciální mastné kyseliny, prebiotickou vlákninu, řasy a různé výtažky z buněčných stěn kvasinek. Všechny tyto látky podporují trávení a funkci střev a mají pozitivní vliv na metabolismus. Řasy pomáhají předcházet gastrointestinálním problémům, zatímco obsažený chlorofyl pomáhá snižovat vysokou hladinu cholesterolu, která může způsobovat ucpávání tepen. Sušené řasy jsou jednou z nejuniverzálnějších bylin. Je bohatá na prebiotický inulin, který pomáhá udržovat rovnováhu střevní flóry. Stimuluje funkci jater, střev a žlučníku. Stimuluje trávení. Výtažky z buněčných stěn kvasinek podporují množení probiotických bakterií v tlustém střevě a jsou hojně využívány ve veterinární medicíně. Sušená semena rohovníku jsou vynikajícím antioxidantem, neobsahují lepek a jsou mimořádně bohatá na vitaminy a minerální látky. Je bohaté na vlákninu a chutná jako kakao. Často se používá v krmivech pro zvířata. Chrání střevní sliznici a žaludek a jeho vláknina zlepšuje trávení. Na rozdíl od krmiva lisovaného za studena extrudované krmivo v žaludku zvířete bobtná. Přidávají se do něj škroby, barviva, umělá aromata a konzervační látky, které neprospívají metabolismu. Mohou způsobovat zažívací problémy a nadýmání.

 

 

Proč se pes škrábe?

miert-vakarozik-a-kutya

Pravděpodobně nejotravnější odpověď na otázku "proč se váš pes pořád drbe" zní "protože má blechy!". Ale neurazte se hned! Bez ohledu na to, jak dobře je váš domácí mazlíček ošetřovaný, může na zahradě blechy chytit. Pokud jsme však možnost blech s jistotou vyloučili, je to složitější. U psů může být mnoho dalších, zdánlivě vzdálených příčin škrábání a zjistit, jaké to jsou, je pro veterináře častým problémem.

Přesný mechanismus svědění není znám. Ví se jen, že souvisí se změnami teploty nebo vlhkosti, onemocněním kůže a vnitřních orgánů. Stejně jako u lidí mohou i u psů svědění způsobovat různé mechanické, chemické a tepelné podněty působící přímo na kůži, stejně jako různé látky a léky podávané vnitřně.

Možných příčin je celá řada

Není neobvyklé, že se psi škrábou. Nutkavé škrábání je u nich velmi časté a existuje pro něj mnoho důvodů. Kromě toho, že zvíře může mít podrážděnou kůži, může být vyvoláno spánkem nebo úzkostí. Stejně jako lidé trpící úzkostí, kteří si například koušou nehty, jsou i psi schopni zvláštních projevů psychické tísně, jako je právě škrábání. Někteří psi totiž vykazují chování podobné lidské obsedantně-kompulzivní poruše osobnosti.

Nejčastějšími příčinami nutkavého škrábání u psů jsou však blechy, klíšťata a roztoči. Přestože klíšťata jsou často viditelná pouhým okem, blechy jsou často neviditelné, zatímco roztoči jsou mikroskopičtí. Nepředpokládejte tedy, že váš pes netrpí parazity jen proto, že je nevidíte. Pokud tělo vašeho psa neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy nebo dokonce příliš mnoho kortizolu, může dojít k povrchovým kožním infekcím. Na srsti se mohou objevit lysiny, které se mohou škrábat nebo olizovat. K suché kůži a svědění u psů mohou vést také různé faktory, včetně zimního a letního počasí a nedostatku esenciálních mastných kyselin. V některých případech dochází k nutkavému kousání, olizování nebo škrábání v důsledku strachu, stresu nebo nedostatečné stimulace. Protože kompulzivní chování může způsobit vážné škody a ovlivnit kvalitu života vašeho psa, je důležité udělat vše pro to, abyste mu předešli. Zajistěte svému psovi dostatek pohybu, pozornosti a lásky. Může být také užitečné, aby váš pes žvýkal hračky nebo kosti, které ho zbaví stresu.

 Kromě těchto příčin může být svědění způsobeno:

  • Přílišnou nebo zanedbanou péčí o kůži a srst
  • Dlouhodobá strava nebo přecitlivělost na jakékoli krmivo
  • zánět kůže způsobený bakteriemi nebo kvasinkami
  • Onemocnění vnitřních orgánů
  • Vnitřní parazité
  • Příčina vzniku alergií
  • Extrémně prašné prostředí, například dům ve výstavbě
  • Atopická dermatitida

Při alergii je svědění zaměřeno především na hlavu, uši (způsobuje opakované záněty zevního zvukovodu), krk, břicho a tlapky, často je doprovázeno zánětem spojivek a rýmou. Alergie je projevem přecitlivělosti na krmivo. Nejčastějším alergenem jsou bílkoviny masa, vajec, mléka nebo i sóji, ale může se vyskytnout i přecitlivělost na jiné složky krmiva.

Mírné formy škrábání mohou mít jednodušší příčiny, jako je zanedbaná nebo nadměrná péče o srst zvířete nebo nevhodný a příliš používaný šampon. Výsledkem je nadměrné vysušování kůže nebo naopak nadměrná tvorba kožního mazu. To může způsobit pocit svědění. Negativní vliv na kůži psa má také příliš suchý vzduch v centrálně vytápěných domácnostech. Nezapomeňte, že stav kůže a srsti je odrazem zdravotního stavu. ke svědění mohou přispívat také poruchy nebo špatná funkce ledvin, jater, trávicího traktu a nádory vnitřních orgánů.


Vlivem tepla z klimatizace může být svědění způsobeno suchým vzduchem v domácnosti psa.

V důsledku neustálého škrábání může dojít k zánětu, svědění nebo vředům a infekci kůže zvířete a je třeba vyšetřit příčinu svědění. Pokud je příčinou suchá kůže, je dobré zvolit studené lisované krmivo, které obsahuje mastné kyseliny omega-3 i omega-6. Mastné kyseliny omega-3 a omega-6 jsou protizánětlivé nenasycené mastné kyseliny, které chrání před kardiovaskulárními chorobami a posilují imunitní funkce. Jsou prospěšné pro kůži a vlasy a jsou nezbytné pro zdravou funkci mozku. Doporučuje se také užívání doplňků stravy. Přípravek na srst a kůži Mister Mix biotin forte dogs obsahuje D-biotin, chelát zinku a omega-3 mastné kyseliny a jeho příznivé účinky se projevují v posílení a zlepšení kvality drápků. Řada Super-premium obsahuje vitamíny a minerální látky, pre- a probiotika, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, hnědé řasy a řasy a také zdraví prospěšnou zeleninu, jako je česnek a sušený rohovník.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny sípání? Je důvod k obavám?

dog-liheg_1

Sípání je u psů normální chování, ale může také naznačovat skrytý zdravotní problém. Zde jsou některé běžné důvody, proč to naši mazlíčci dělají

Psi funí, když jsou šťastní, vzrušení nebo si chtějí hrát. Tímto způsobem se ochlazují, protože se nemohou potit jako my lidé. Dýchání jim umožňuje rychle se nadechnout, zvlhčit a vydechnout vzduch. Odpařování vody ochlazuje jejich tělo zevnitř ven. Protože se velké množství vody může během krátké doby odpařit, dbejte na to, aby měl váš pes v horkých dnech přístup k dostatečnému množství čerstvé vody. Pokud si všimnete, že to dělá nad miskou s jídlem a vodou nebo v její blízkosti, může to znamenat, že má hlad nebo žízeň. Někteří psi trpí separační úzkostí, když je jejich majitel nechá o samotě. Stres jim mohou způsobovat také bouřky a jiné hlasité zvuky, jako jsou ohňostroje nebo zvuk aut. Když uvidíte svého mazlíčka, jak se zadýchává, všímejte si řeči jeho těla.

Dýchání je normální reakcí chování, když se jim přihodí něco vzrušujícího, například když se setkají s novými lidmi nebo dostanou chutný pamlsek, ale naši domácí mazlíčci také dýchají, když je s nimi něco fyzicky v nepořádku, jsou nemocní, na něco alergičtí nebo úzkostní. Nadváha a nadměrná hmotnost, kardiovaskulární onemocnění a problémy s plícemi mohou způsobovat zadýchávání, stejně jako léky, zejména prednisolon nebo jiné steroidy. Důležité je vědět, že to může znamenat také nevolnost a bolest! Váš veterinární lékař může odhalit příčinu provedením fyzikálních a diagnostických testů.

Jak rozeznáte normální dýchání od nadměrného dýchání?

Tyto tipy vám pomohou rozhodnout, zda je dýchání vašeho psa normální, nebo je známkou toho, že něco není v pořádku:

Všimněte si, co váš pes dělá. Dýchání by mělo odpovídat venkovní teplotě nebo aktivitě.

Podívejme se na další příznaky. Je váš pes letargický nebo špatně jí? Kašle? Tyto příznaky vám pomohou odlišit normální zadýchávání od abnormálního. Pokud kromě zadýchávání po většinu dne odpočívá v místnosti, zvrací nebo je letargický, okamžitě navštivte veterináře. Pokud se pes zadýchává, může to být známkou toho, že trpí otravou. Otrávení psi mohou být letargičtí nebo zvracet. Otrava nemusí být vždy doslovná - v našich domácnostech se nachází mnoho věcí, které mohou psům škodit.

Neměli byste ignorovat změny v dýchání psa. Někteří psi, zejména labradoři a zlatí retrívři, jsou náchylní ke stavu zvanému paralýza žláz. Jedná se o poruchu funkce hlasivek, která způsobuje, že se dýchací cesty neotevírají tak široce, jak by měly. Psi s krátkým nosem a plochou tlamou mají užší nozdry, prodloužené měkké patro nebo abnormálně malé dýchací trubice. Psi s některým z těchto stavů jsou náchylnější k úpalu, protože se nemohou účinně ochlazovat dýcháním.

Co dělat, když váš pes silně dýchá

Pokud si myslíte, že něco není v pořádku, proveďte následující kroky,jednejte rychle, ale nepanikařte.

  • Ochlaďte ho studenou, ale nikoliv studenou vodou, přeneste dovnitř nebo alespoň do stínu.

  • Podejte mu pitnou vodu.

  • Zavolejte veterináře.

  • Pokud potřebujete psa odvézt do nemocnice, zapněte v autě klimatizaci.

 

Horký pes

Ve vlně veder způsobuje přehřátí nebo úpal u psů silné zadýchání, které může rychle vést k dehydrataci a smrti, pokud se neléčí. Úpalu lze v horkých letních dnech nebo během turistiky a pobytu venku předcházet častými přestávkami, vyhledáváním stínu a nabízením dostatečného množství vody. V létě mohou teploty uvnitř auta dosáhnout takové úrovně, že mohou ohrozit život vašeho psa již za 10-15 minut. Zapněte klimatizaci nebo ho při pochůzkách nechte doma.

Pokud máte pochybnosti, zavolejte veterináře

Jak poznáme, kdy zavolat veterináře?  Krátká odpověď zní: když máme obavy. Chování svého psa známe nejlépe. Možná budete potřebovat krevní test nebo rentgen, aby veterinář vyloučil celou řadu onemocnění.

 

Chraňte svého psa před horkem!

hokimerules-dogsnal

Léto je skvělým obdobím pro trávení času venku se svými domácími mazlíčky, ale mějte na paměti, že v parném vedru mají zvláštní potřeby a vyžadují více pozornosti. Přehřátí u psů by se nemělo brát na lehkou váhu.

Psi však v době horka potřebují zvýšenou pozornost.

Náš pes nám nedokáže říct, že je moc horko, teď raději nepůjdu na procházku, takže je na nás, abychom rozpoznali, kdy si horko vybírá svou daň na jeho těle. Úpal je nebezpečný stav, který může skončit zástavou srdce. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak v létě zajistit vašemu zvířeti bezpečí a pohodlí na slunci.

Během vlny veder jsou všichni psi ohroženi přehřátím

Zatímco my vyrážíme na procházku s lahví vody, slaměným kloboukem a slunečními brýlemi, naši domácí mazlíčci jsou před sluncem nechráněni a navíc se jim zahřívá srst. Protože se psi nepotí, ale regulují svou tělesnou teplotu dýcháním, jsou na horko citlivější než lidé. Přesněji řečeno, mají sice na tlapkách potní žlázy, ale ty jim příliš nepomáhají. Během vln veder jsou přehřátím ohroženi všichni psi, ale psi s nadváhou a starší zvířata nebo zvířata trpící onemocněními, jako jsou dýchací potíže nebo srdeční problémy, jsou na horko citlivější. K úpalu jsou náchylní také psi s krátkým nosem a plochým obličejem, jako jsou mopsi a buldoci, ale v teplých měsících jsou více ohrožena také vysoce aktivní, pracovní nebo lovecká plemena (retrívři, španělé atd.).

Jaké jsou varovné příznaky?

Tělesné vyčerpání, známé také jako hypertermie, nastává, když tělesná teplota vašeho domácího mazlíčka stoupne nad zdravé rozmezí a není schopen regulovat vlastní tělesné teplo. Tento stav může vést k těžkému úpalu a dokonce k selhání orgánů. Pokud zaznamenáte některý z následujících varovných příznaků, měli byste svého psa odvést na chladné, stinné místo:

      • nadměrné pocení,
      • slintání.
      • únava,
      • dehydratace,
      • nedostatek močení,
      • závratě,
      • zvracení nebo průjem,
      • třesení žaludku.

Nevnucujte se na procházku, pokud pes nechce vstát a jít dál. Je to signál, že je mu příliš horko. Vaší prioritou by vždy mělo být jeho pohodlí a zdraví, zejména v horkém letním počasí.

Pes se nedokáže potit, a proto snižuje svou tělesnou teplotu dýcháním. Při překročení určité teploty již teplo vydávané dýcháním nekompenzuje přehřátí, což vede k úpalu.

Úpal je spojen s některými z výše uvedených příznaků, ale i se závažnějšími příznaky, jako jsou:

      • horečka.
      • rychlý puls,
      • záchvaty,
      • silný třes,
      • bledé, modré, šedé nebo fialové dásně,
      • oslepnutí,
      • smrt.

Lidé často zapomínají, že silnice a chodníky mohou být v létě velmi horké. Popálené psí tlapky mohou být nesnesitelně bolestivé, proto před procházkou otestujte teplotu betonu nebo asfaltu tak, že na něj položíte dlaň. Pokud na něm udržíte dlaň psa déle než 15 sekund, může po něm chodit bez problémů. Nejlepší je však nechat ho chodit po trávě.

Pokud na ní dokážete udržet dlaň po dobu 15 minut, je nejlepší nechat ho chodit po trávě.

Tipy, jak se vyhnout přehřátí psa

Abyste v létě zabránili onemocnění vašeho domácího mazlíčka, postupujte podle následujících pokynů:

  • Vždy zajistěte dostatek čerstvé pitné vody.
  • Ostříhejte mu srst.
  • Zajistěte mu na zahradě stinná místa, kam se může uchýlit před horkem.
  • V domácnosti používejte ventilátory.
  • Vezměte ho na procházku brzy ráno nebo pozdě večer.
  • Před odchodem na procházku mu navlhčete srst.
  • Používejte lehký, prodyšný postroj.
  • Vycházejte raději na několik kratších procházek než na jednu delší.
  • Dávejte do venkovní misky na vodu kostky ledu.
  • Vyhýbejme se cestování autem.

 Nikdy ho nenechávejte samotného v zaparkovaném autě, ani na minutu! Každý rok stovky psů utrpí úpal a zemřou kvůli němu.

Jak se vypořádat s úpalem

Pokud zjistíte, že se zvíře cítí z horka přetížené, okamžitě ho odneste na chladnější místo, nejlépe do interiéru. Navlhčete mu srst, uši a tlapky studenou vodou. Může se to zdát jako protiřečení, ale příliš rychlé ochlazení může být stejně nebezpečné jako vyčerpání z horka, proto se vyhněte studené vodě! U velmi malých psů nebo štěňat je to ještě důležitější. Umístěte ho před ventilátor s ještě mokrou srstí, a pokud máte po ruce teploměr, kontrolujte mu každých několik minut teplotu - normální je u psů do 39 °C, ale stoupá nad 42 °C v důsledku přehřátí. Pokračujte v namáčení vodou, dokud se pes dostatečně neochladí. Během toho mu dávejte pít chladnou, ale rozhodně ne studenou, zejména ne ledovou vodu. Co nejdříve zavolejte veterináře, i když se zdá, že se jeho stav zlepšuje. Na rozdíl od úpalu je úpal vážným, život ohrožujícím stavem, který nelze léčit doma. Může postihnout hlavní orgány, proto je velmi důležité, aby byl váš mazlíček okamžitě převezen k veterináři, který mu podá tekutiny a další léky na snížení tělesné teploty.

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.