Novinky

Proč se pes škrábe?

miert-vakarozik-a-kutya

Pravděpodobně nejotravnější odpověď na otázku "proč se váš pes pořád drbe" zní "protože má blechy!". Ale neurazte se hned! Bez ohledu na to, jak dobře je váš domácí mazlíček ošetřovaný, může na zahradě blechy chytit. Pokud jsme však možnost blech s jistotou vyloučili, je to složitější. U psů může být mnoho dalších, zdánlivě vzdálených příčin škrábání a zjistit, jaké to jsou, je pro veterináře častým problémem.

Přesný mechanismus svědění není znám. Ví se jen, že souvisí se změnami teploty nebo vlhkosti, onemocněním kůže a vnitřních orgánů. Stejně jako u lidí mohou i u psů svědění způsobovat různé mechanické, chemické a tepelné podněty působící přímo na kůži, stejně jako různé látky a léky podávané vnitřně.

Možných příčin je celá řada

Není neobvyklé, že se psi škrábou. Nutkavé škrábání je u nich velmi časté a existuje pro něj mnoho důvodů. Kromě toho, že zvíře může mít podrážděnou kůži, může být vyvoláno spánkem nebo úzkostí. Stejně jako lidé trpící úzkostí, kteří si například koušou nehty, jsou i psi schopni zvláštních projevů psychické tísně, jako je právě škrábání. Někteří psi totiž vykazují chování podobné lidské obsedantně-kompulzivní poruše osobnosti.

Nejčastějšími příčinami nutkavého škrábání u psů jsou však blechy, klíšťata a roztoči. Přestože klíšťata jsou často viditelná pouhým okem, blechy jsou často neviditelné, zatímco roztoči jsou mikroskopičtí. Nepředpokládejte tedy, že váš pes netrpí parazity jen proto, že je nevidíte. Pokud tělo vašeho psa neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy nebo dokonce příliš mnoho kortizolu, může dojít k povrchovým kožním infekcím. Na srsti se mohou objevit lysiny, které se mohou škrábat nebo olizovat. K suché kůži a svědění u psů mohou vést také různé faktory, včetně zimního a letního počasí a nedostatku esenciálních mastných kyselin. V některých případech dochází k nutkavému kousání, olizování nebo škrábání v důsledku strachu, stresu nebo nedostatečné stimulace. Protože kompulzivní chování může způsobit vážné škody a ovlivnit kvalitu života vašeho psa, je důležité udělat vše pro to, abyste mu předešli. Zajistěte svému psovi dostatek pohybu, pozornosti a lásky. Může být také užitečné, aby váš pes žvýkal hračky nebo kosti, které ho zbaví stresu.

 Kromě těchto příčin může být svědění způsobeno:

  • Přílišnou nebo zanedbanou péčí o kůži a srst
  • Dlouhodobá strava nebo přecitlivělost na jakékoli krmivo
  • zánět kůže způsobený bakteriemi nebo kvasinkami
  • Onemocnění vnitřních orgánů
  • Vnitřní parazité
  • Příčina vzniku alergií
  • Extrémně prašné prostředí, například dům ve výstavbě
  • Atopická dermatitida

Při alergii je svědění zaměřeno především na hlavu, uši (způsobuje opakované záněty zevního zvukovodu), krk, břicho a tlapky, často je doprovázeno zánětem spojivek a rýmou. Alergie je projevem přecitlivělosti na krmivo. Nejčastějším alergenem jsou bílkoviny masa, vajec, mléka nebo i sóji, ale může se vyskytnout i přecitlivělost na jiné složky krmiva.

Mírné formy škrábání mohou mít jednodušší příčiny, jako je zanedbaná nebo nadměrná péče o srst zvířete nebo nevhodný a příliš používaný šampon. Výsledkem je nadměrné vysušování kůže nebo naopak nadměrná tvorba kožního mazu. To může způsobit pocit svědění. Negativní vliv na kůži psa má také příliš suchý vzduch v centrálně vytápěných domácnostech. Nezapomeňte, že stav kůže a srsti je odrazem zdravotního stavu. ke svědění mohou přispívat také poruchy nebo špatná funkce ledvin, jater, trávicího traktu a nádory vnitřních orgánů.


Vlivem tepla z klimatizace může být svědění způsobeno suchým vzduchem v domácnosti psa.

V důsledku neustálého škrábání může dojít k zánětu, svědění nebo vředům a infekci kůže zvířete a je třeba vyšetřit příčinu svědění. Pokud je příčinou suchá kůže, je dobré zvolit studené lisované krmivo, které obsahuje mastné kyseliny omega-3 i omega-6. Mastné kyseliny omega-3 a omega-6 jsou protizánětlivé nenasycené mastné kyseliny, které chrání před kardiovaskulárními chorobami a posilují imunitní funkce. Jsou prospěšné pro kůži a vlasy a jsou nezbytné pro zdravou funkci mozku. Doporučuje se také užívání doplňků stravy. Přípravek na srst a kůži Mister Mix biotin forte dogs obsahuje D-biotin, chelát zinku a omega-3 mastné kyseliny a jeho příznivé účinky se projevují v posílení a zlepšení kvality drápků. Řada Super-premium obsahuje vitamíny a minerální látky, pre- a probiotika, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, hnědé řasy a řasy a také zdraví prospěšnou zeleninu, jako je česnek a sušený rohovník.

 

Jaké jsou nejčastější příčiny sípání? Je důvod k obavám?

dog-liheg_1

Sípání je u psů normální chování, ale může také naznačovat skrytý zdravotní problém. Zde jsou některé běžné důvody, proč to naši mazlíčci dělají

Psi funí, když jsou šťastní, vzrušení nebo si chtějí hrát. Tímto způsobem se ochlazují, protože se nemohou potit jako my lidé. Dýchání jim umožňuje rychle se nadechnout, zvlhčit a vydechnout vzduch. Odpařování vody ochlazuje jejich tělo zevnitř ven. Protože se velké množství vody může během krátké doby odpařit, dbejte na to, aby měl váš pes v horkých dnech přístup k dostatečnému množství čerstvé vody. Pokud si všimnete, že to dělá nad miskou s jídlem a vodou nebo v její blízkosti, může to znamenat, že má hlad nebo žízeň. Někteří psi trpí separační úzkostí, když je jejich majitel nechá o samotě. Stres jim mohou způsobovat také bouřky a jiné hlasité zvuky, jako jsou ohňostroje nebo zvuk aut. Když uvidíte svého mazlíčka, jak se zadýchává, všímejte si řeči jeho těla.

Dýchání je normální reakcí chování, když se jim přihodí něco vzrušujícího, například když se setkají s novými lidmi nebo dostanou chutný pamlsek, ale naši domácí mazlíčci také dýchají, když je s nimi něco fyzicky v nepořádku, jsou nemocní, na něco alergičtí nebo úzkostní. Nadváha a nadměrná hmotnost, kardiovaskulární onemocnění a problémy s plícemi mohou způsobovat zadýchávání, stejně jako léky, zejména prednisolon nebo jiné steroidy. Důležité je vědět, že to může znamenat také nevolnost a bolest! Váš veterinární lékař může odhalit příčinu provedením fyzikálních a diagnostických testů.

Jak rozeznáte normální dýchání od nadměrného dýchání?

Tyto tipy vám pomohou rozhodnout, zda je dýchání vašeho psa normální, nebo je známkou toho, že něco není v pořádku:

Všimněte si, co váš pes dělá. Dýchání by mělo odpovídat venkovní teplotě nebo aktivitě.

Podívejme se na další příznaky. Je váš pes letargický nebo špatně jí? Kašle? Tyto příznaky vám pomohou odlišit normální zadýchávání od abnormálního. Pokud kromě zadýchávání po většinu dne odpočívá v místnosti, zvrací nebo je letargický, okamžitě navštivte veterináře. Pokud se pes zadýchává, může to být známkou toho, že trpí otravou. Otrávení psi mohou být letargičtí nebo zvracet. Otrava nemusí být vždy doslovná - v našich domácnostech se nachází mnoho věcí, které mohou psům škodit.

Neměli byste ignorovat změny v dýchání psa. Někteří psi, zejména labradoři a zlatí retrívři, jsou náchylní ke stavu zvanému paralýza žláz. Jedná se o poruchu funkce hlasivek, která způsobuje, že se dýchací cesty neotevírají tak široce, jak by měly. Psi s krátkým nosem a plochou tlamou mají užší nozdry, prodloužené měkké patro nebo abnormálně malé dýchací trubice. Psi s některým z těchto stavů jsou náchylnější k úpalu, protože se nemohou účinně ochlazovat dýcháním.

Co dělat, když váš pes silně dýchá

Pokud si myslíte, že něco není v pořádku, proveďte následující kroky,jednejte rychle, ale nepanikařte.

  • Ochlaďte ho studenou, ale nikoliv studenou vodou, přeneste dovnitř nebo alespoň do stínu.

  • Podejte mu pitnou vodu.

  • Zavolejte veterináře.

  • Pokud potřebujete psa odvézt do nemocnice, zapněte v autě klimatizaci.

 

Horký pes

Ve vlně veder způsobuje přehřátí nebo úpal u psů silné zadýchání, které může rychle vést k dehydrataci a smrti, pokud se neléčí. Úpalu lze v horkých letních dnech nebo během turistiky a pobytu venku předcházet častými přestávkami, vyhledáváním stínu a nabízením dostatečného množství vody. V létě mohou teploty uvnitř auta dosáhnout takové úrovně, že mohou ohrozit život vašeho psa již za 10-15 minut. Zapněte klimatizaci nebo ho při pochůzkách nechte doma.

Pokud máte pochybnosti, zavolejte veterináře

Jak poznáme, kdy zavolat veterináře?  Krátká odpověď zní: když máme obavy. Chování svého psa známe nejlépe. Možná budete potřebovat krevní test nebo rentgen, aby veterinář vyloučil celou řadu onemocnění.

 

Chraňte svého psa před horkem!

hokimerules-dogsnal

Léto je skvělým obdobím pro trávení času venku se svými domácími mazlíčky, ale mějte na paměti, že v parném vedru mají zvláštní potřeby a vyžadují více pozornosti. Přehřátí u psů by se nemělo brát na lehkou váhu.

Psi však v době horka potřebují zvýšenou pozornost.

Náš pes nám nedokáže říct, že je moc horko, teď raději nepůjdu na procházku, takže je na nás, abychom rozpoznali, kdy si horko vybírá svou daň na jeho těle. Úpal je nebezpečný stav, který může skončit zástavou srdce. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak v létě zajistit vašemu zvířeti bezpečí a pohodlí na slunci.

Během vlny veder jsou všichni psi ohroženi přehřátím

Zatímco my vyrážíme na procházku s lahví vody, slaměným kloboukem a slunečními brýlemi, naši domácí mazlíčci jsou před sluncem nechráněni a navíc se jim zahřívá srst. Protože se psi nepotí, ale regulují svou tělesnou teplotu dýcháním, jsou na horko citlivější než lidé. Přesněji řečeno, mají sice na tlapkách potní žlázy, ale ty jim příliš nepomáhají. Během vln veder jsou přehřátím ohroženi všichni psi, ale psi s nadváhou a starší zvířata nebo zvířata trpící onemocněními, jako jsou dýchací potíže nebo srdeční problémy, jsou na horko citlivější. K úpalu jsou náchylní také psi s krátkým nosem a plochým obličejem, jako jsou mopsi a buldoci, ale v teplých měsících jsou více ohrožena také vysoce aktivní, pracovní nebo lovecká plemena (retrívři, španělé atd.).

Jaké jsou varovné příznaky?

Tělesné vyčerpání, známé také jako hypertermie, nastává, když tělesná teplota vašeho domácího mazlíčka stoupne nad zdravé rozmezí a není schopen regulovat vlastní tělesné teplo. Tento stav může vést k těžkému úpalu a dokonce k selhání orgánů. Pokud zaznamenáte některý z následujících varovných příznaků, měli byste svého psa odvést na chladné, stinné místo:

      • nadměrné pocení,
      • slintání.
      • únava,
      • dehydratace,
      • nedostatek močení,
      • závratě,
      • zvracení nebo průjem,
      • třesení žaludku.

Nevnucujte se na procházku, pokud pes nechce vstát a jít dál. Je to signál, že je mu příliš horko. Vaší prioritou by vždy mělo být jeho pohodlí a zdraví, zejména v horkém letním počasí.

Pes se nedokáže potit, a proto snižuje svou tělesnou teplotu dýcháním. Při překročení určité teploty již teplo vydávané dýcháním nekompenzuje přehřátí, což vede k úpalu.

Úpal je spojen s některými z výše uvedených příznaků, ale i se závažnějšími příznaky, jako jsou:

      • horečka.
      • rychlý puls,
      • záchvaty,
      • silný třes,
      • bledé, modré, šedé nebo fialové dásně,
      • oslepnutí,
      • smrt.

Lidé často zapomínají, že silnice a chodníky mohou být v létě velmi horké. Popálené psí tlapky mohou být nesnesitelně bolestivé, proto před procházkou otestujte teplotu betonu nebo asfaltu tak, že na něj položíte dlaň. Pokud na něm udržíte dlaň psa déle než 15 sekund, může po něm chodit bez problémů. Nejlepší je však nechat ho chodit po trávě.

Pokud na ní dokážete udržet dlaň po dobu 15 minut, je nejlepší nechat ho chodit po trávě.

Tipy, jak se vyhnout přehřátí psa

Abyste v létě zabránili onemocnění vašeho domácího mazlíčka, postupujte podle následujících pokynů:

  • Vždy zajistěte dostatek čerstvé pitné vody.
  • Ostříhejte mu srst.
  • Zajistěte mu na zahradě stinná místa, kam se může uchýlit před horkem.
  • V domácnosti používejte ventilátory.
  • Vezměte ho na procházku brzy ráno nebo pozdě večer.
  • Před odchodem na procházku mu navlhčete srst.
  • Používejte lehký, prodyšný postroj.
  • Vycházejte raději na několik kratších procházek než na jednu delší.
  • Dávejte do venkovní misky na vodu kostky ledu.
  • Vyhýbejme se cestování autem.

 Nikdy ho nenechávejte samotného v zaparkovaném autě, ani na minutu! Každý rok stovky psů utrpí úpal a zemřou kvůli němu.

Jak se vypořádat s úpalem

Pokud zjistíte, že se zvíře cítí z horka přetížené, okamžitě ho odneste na chladnější místo, nejlépe do interiéru. Navlhčete mu srst, uši a tlapky studenou vodou. Může se to zdát jako protiřečení, ale příliš rychlé ochlazení může být stejně nebezpečné jako vyčerpání z horka, proto se vyhněte studené vodě! U velmi malých psů nebo štěňat je to ještě důležitější. Umístěte ho před ventilátor s ještě mokrou srstí, a pokud máte po ruce teploměr, kontrolujte mu každých několik minut teplotu - normální je u psů do 39 °C, ale stoupá nad 42 °C v důsledku přehřátí. Pokračujte v namáčení vodou, dokud se pes dostatečně neochladí. Během toho mu dávejte pít chladnou, ale rozhodně ne studenou, zejména ne ledovou vodu. Co nejdříve zavolejte veterináře, i když se zdá, že se jeho stav zlepšuje. Na rozdíl od úpalu je úpal vážným, život ohrožujícím stavem, který nelze léčit doma. Může postihnout hlavní orgány, proto je velmi důležité, aby byl váš mazlíček okamžitě převezen k veterináři, který mu podá tekutiny a další léky na snížení tělesné teploty.

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.