Jaké jsou nejčastější příčiny sípání? Je důvod k obavám?

dog-liheg_1

Sípání je u psů normální chování, ale může také naznačovat skrytý zdravotní problém. Zde jsou některé běžné důvody, proč to naši mazlíčci dělají

Psi funí, když jsou šťastní, vzrušení nebo si chtějí hrát. Tímto způsobem se ochlazují, protože se nemohou potit jako my lidé. Dýchání jim umožňuje rychle se nadechnout, zvlhčit a vydechnout vzduch. Odpařování vody ochlazuje jejich tělo zevnitř ven. Protože se velké množství vody může během krátké doby odpařit, dbejte na to, aby měl váš pes v horkých dnech přístup k dostatečnému množství čerstvé vody. Pokud si všimnete, že to dělá nad miskou s jídlem a vodou nebo v její blízkosti, může to znamenat, že má hlad nebo žízeň. Někteří psi trpí separační úzkostí, když je jejich majitel nechá o samotě. Stres jim mohou způsobovat také bouřky a jiné hlasité zvuky, jako jsou ohňostroje nebo zvuk aut. Když uvidíte svého mazlíčka, jak se zadýchává, všímejte si řeči jeho těla.

Dýchání je normální reakcí chování, když se jim přihodí něco vzrušujícího, například když se setkají s novými lidmi nebo dostanou chutný pamlsek, ale naši domácí mazlíčci také dýchají, když je s nimi něco fyzicky v nepořádku, jsou nemocní, na něco alergičtí nebo úzkostní. Nadváha a nadměrná hmotnost, kardiovaskulární onemocnění a problémy s plícemi mohou způsobovat zadýchávání, stejně jako léky, zejména prednisolon nebo jiné steroidy. Důležité je vědět, že to může znamenat také nevolnost a bolest! Váš veterinární lékař může odhalit příčinu provedením fyzikálních a diagnostických testů.

Jak rozeznáte normální dýchání od nadměrného dýchání?

Tyto tipy vám pomohou rozhodnout, zda je dýchání vašeho psa normální, nebo je známkou toho, že něco není v pořádku:

Všimněte si, co váš pes dělá. Dýchání by mělo odpovídat venkovní teplotě nebo aktivitě.

Podívejme se na další příznaky. Je váš pes letargický nebo špatně jí? Kašle? Tyto příznaky vám pomohou odlišit normální zadýchávání od abnormálního. Pokud kromě zadýchávání po většinu dne odpočívá v místnosti, zvrací nebo je letargický, okamžitě navštivte veterináře. Pokud se pes zadýchává, může to být známkou toho, že trpí otravou. Otrávení psi mohou být letargičtí nebo zvracet. Otrava nemusí být vždy doslovná - v našich domácnostech se nachází mnoho věcí, které mohou psům škodit.

Neměli byste ignorovat změny v dýchání psa. Někteří psi, zejména labradoři a zlatí retrívři, jsou náchylní ke stavu zvanému paralýza žláz. Jedná se o poruchu funkce hlasivek, která způsobuje, že se dýchací cesty neotevírají tak široce, jak by měly. Psi s krátkým nosem a plochou tlamou mají užší nozdry, prodloužené měkké patro nebo abnormálně malé dýchací trubice. Psi s některým z těchto stavů jsou náchylnější k úpalu, protože se nemohou účinně ochlazovat dýcháním.

Co dělat, když váš pes silně dýchá

Pokud si myslíte, že něco není v pořádku, proveďte následující kroky,jednejte rychle, ale nepanikařte.

  • Ochlaďte ho studenou, ale nikoliv studenou vodou, přeneste dovnitř nebo alespoň do stínu.

  • Podejte mu pitnou vodu.

  • Zavolejte veterináře.

  • Pokud potřebujete psa odvézt do nemocnice, zapněte v autě klimatizaci.

 

Horký pes

Ve vlně veder způsobuje přehřátí nebo úpal u psů silné zadýchání, které může rychle vést k dehydrataci a smrti, pokud se neléčí. Úpalu lze v horkých letních dnech nebo během turistiky a pobytu venku předcházet častými přestávkami, vyhledáváním stínu a nabízením dostatečného množství vody. V létě mohou teploty uvnitř auta dosáhnout takové úrovně, že mohou ohrozit život vašeho psa již za 10-15 minut. Zapněte klimatizaci nebo ho při pochůzkách nechte doma.

Pokud máte pochybnosti, zavolejte veterináře

Jak poznáme, kdy zavolat veterináře?  Krátká odpověď zní: když máme obavy. Chování svého psa známe nejlépe. Možná budete potřebovat krevní test nebo rentgen, aby veterinář vyloučil celou řadu onemocnění.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.